Valószínűleg még az NBA-rajongók egy részének sem mond sokat Jud Buechler neve. Pedig a már visszavonult kosaras háromszoros bajnoknak mondhatja magát, ami egész jól hangzik. Más kérdés, hogy csapattársai nevére jobban emlékszünk: Jordan, Pippen, Rodman... Igen, a kilencvenes évek nagy Chicago Bullsában volt kiegészítő ember.
És mondjuk Adrian Klemm? Hat évet töltött az NFL-ben, de ebből ötöt abban a Patriotsban, ami Tom Brady vezetésével háromszor is Super Bowlt nyert. Klemm New Englandben összesen 10 meccsen kezdett, de ezzel együtt is van három gyűrűje.
A mostani Super Bowlban láthattuk Brady mellett ugrálni Jimmy Garoppolót, a fiatal tartalékirányítót, aki ránézésre úgy festett, mint aki nem is tudja, hogy kell ünnepelni egy ilyen győzelmet. Most pedig elmondhatja, annyi Super Bowl-győztes csapat tagja volt, mint Peyton Manning.
De például ha itthon nézünk szét, akkor például ott van Spitzmüller István, aki jelenleg a Békéscsabát erősíti, de négyszeres bajnoknak mondhatja magát, mert pár éven át tagja volt a DVSC bő keretének, pár meccsen pályára is lépett. Csak érdekességként: Albert Flórián is ennyi bajnoki címet szerzett pályafutása során. Kettejüket összehasonlítani nyilván mókás lenne, nincs is jelentősége, mert a dolog másról szól, nem cikizni akarok senkit.
A csapatsporthoz kell a szerencse. Nem csak arra gondolok, hogy a kapufáról befele pattanjon a labda, hanem arra is, hogy a megfelelő időpontban kell a jó helyre igazolni. Egyedül senki nem nyerhet bajnokságot, és nem létezik olyan csapat, amiben 11 Puskás vagy Messi kergeti a labdát.
A nagy sztárok mögötti második vonalnak óriási jelentősége van, és a többi kiegészítő embernek is fontos feladata lehet egy-egy sorsdöntő meccsen. Utólag az ő nevükre talán nem emlékszünk, de akkor és ott a szurkoló pontosan érzékeli, mennyire fontos, hogy egy sérülés után szerepet kapó csereember odateszi-e magát.
Mert egy bajnokság hosszútávfutás, nem pedig sprint. Azon belül is olyan, mint egy váltóverseny. És könnyen előfordulhat, hogy egy korábban csak epizódszerepet játszó emberből lesz a legnagyobb sztár. 1962-ben Pelét a világbajnokság egyik csoportmeccsén rúgták le, ám a brazilok nélküle is bajnokok lettek. Tom Brady egy éven át ücsörgött Drew Bledsoe mögött, amikor a sztárirányító sérülése után neki kellett irányítania a Patriotsot. Most, négy Super Bowl győzelemmel később el lehet mélázni azon, vajon hogy alakult volna a hatodik körben kiválasztott Brady karrierje, ha Bledsoe-ra nem vár hosszú kényszerpihenő.
Egyébként a szerencséért is meg kell dolgozni. A tartalékcsapatig is el kell valahogy jutni, és az ott játszók ugyanolyan keményen edzettek éveken át, mint a sztárok. Meglehet, kevésbé tehetségesek, vagy jók ugyan, de egyszerűen van náluk jobb, az edző elképzeléseibe jobban illő játékos, ettől függetlenül odateszik magukat. Ha nem állnának készen arra, hogy akár csak egy percre beugorjanak, akkor nem tölthettek volna éveket egy sikeres csapat keretében.
Tehát a szerencse mindig csak a történet egyik fele. A sportban az ilyesmit fenntartással kell kezelni, bármennyire gyakran emlegjük a mázlit. Ki kell harcolni azt is, hogy az ember szerencsés flótásként a sztárok mögötti "vízhordóként" részese lehessen legyen a nagy sikereknek. És az igazán nagy sportoló tudja, szükség van rájuk is, edzésen, meccseken egyaránt. Mert ha nincsenek jó kiegészítő emberek mögötte, még a legnagyobb sztároknak sem elég a szerencse...
Utoljára kommentelt bejegyzések