Egy nappal a nagy meccs után is rengetegen beszélnek a pályán látottatokról, de többen máris előrángatták a labdák ügyét, a rekordnézettséget, sőt, a jövő szezon nyitómeccsét is.
A témák közül a legizgalmasabb továbbra is az, miért passzjátékkal akarták lezárni 20 másodperccel a vége előtt, egyetlen yardra a célterülettől a Seahawks edzői a döntőt. Azt ki kell jelenteni már most, hogy ha a passz sikeres, mindannyian mennybe mennek: az edző és a támadókoordinátor a bevállalós hívásért, az irányító Russell Wilson és az elkapó Ricardo Lockette is. Máshogy történt, lehet tehát boncolgatni az esetet.
Felröppentek hülye összeesküvéselméletek is, az egyik szerint az edzők célja az volt, hogy Wilsonból csináljanak hőst, és ezért akarták megadni neki a lehetőséget a győztes csapás megtételére Marshawn Lynch helyett. Ez szerintem egyértelmű marhaság, ez egy Super Bowl volt, ahol ilyen kokcáztatásnak nincs, nem lehet helye valamiféle imázsjavítás érdekében.
Az az igazság, hogy ebben a sportban nem lehet biztosra menni. Marshawn Lynch remek futó, de nincs megállíthatatlan ember. Ha második kísérletre futnak, és a Patriots védőinek sikerül szerelni, esetleg yardokat veszít, akkor harmadik kísérletre jöhetett volna pont egy ugyanilyen passz, mint ami a bukást okozta. Semmi garancia nincs arra, hogy Lynch begyalogol a labdával. A Seahawks támadókoordinátora megvédte a döntését, szerinte Lockette is lehetett volna erőszakosabb, ami nyilván igaz. Utólag persze minden érintett magyarázkodik, mi mást tehetnének?
A Patriots akkor csak három defensive backet küldött fel a pályára, közülük az egyik a draftolatlan újonc, Malcolm Butler volt, a Seahawks edzői közül nyilván úgy kalkuláltak, ha oda is ér a villámgyors útvonalat futó elkapóhoz, maximum kiütheti a labdát és nincs veszve semmi. A bravúros interception egyszerűen nem volt benne a játékában, ez a srác még soha nem szerzett labdát az NFL-ben.
De az élet ilyen! Chris Matthews a Seahawksból pont ugyanilyen semmiből előbukkant X-faktorrá vált a mérkőzésen, de a végén Butleré lett a slusszpoén. A rossz edzői döntést villámgyorsan meglovagló média és közösségi oldalak most aztán mind ontják az okoskodást, de egy meccs soha nem egyetlen játékon múlik. Azon inkább, hogy a szinte verhetetlennek gondolt Seahawks védelem annyi sikeres passzt engedett Tom Bradynek, amennyit még soha senki nem csinált Super Bowlban. Pedig éppen elbizonytalanodhatott volna a két labdaeladás után... 28 pontot tettek fel a táblára, ami egyáltalán nem kevés, sőt. Ha Richard Shermanék hozzák az idényátlagot, akkor annak az utolsó játéknak már nem lett volna semmi jelentősége. Azt gondolom, hosszú távon majd a helyén kezelik ezeket a helyzeteket, de most még persze megvan a szenzációfaktor- elemezni viszont a teljes játékidőt kell, nem egyetlen másodpercet.
Noha mind a két csapat jó teljesítményt nyújtott, de voltak hibák is. A Patriots most nem húzott semmi meglepőt: rövid passzokkal gyűjtötték a yardokat, és bolond volt, aki nem számított rá, hogy Brady kedvenc célpontjait meg fogja találni jópár alkalommal. Jó meccse volt Edelmannek, Amendolának, Gronkowskinak, LaFellnek és Vereennek is, ehhez társult egy gyenge közepes futójáték, és meg is kaptuk a tipikus Patriots támadóstílust. Ismét kiderült, miért számít nyerő típusú játékosnak Brady, aki nem volt hajlandó feladni, és a passzaival a hátán vitte a csapatot.
A Seahawks oldalán több volt a mázli, és ne feledjük, nekik sikerült egy névtelen játékosból nyerőembert varázsolni. De egy Super Bowlban senki nem lehet versenyben "véletlenül", ez nem csak a szerencséről szól. A Seahawks csapatként igenis jól teljesített, mert a védelem által engedett touchdownokra képes volt válaszolni a támadóegység. A győzelemhez viszont kellett volna még valami- és ez a momentum most a Patriotsnak kedvezett. Nemes párharc volt, de csak egyetlen csapat nyerhet...
Vannak, akik a Super Bowl kapcsán azt emlegették, az a "generációk csatája". Ma olvastam egy roppant érdekes adatot ennek kapcsán. Minden idők legfiatalabb Super Bowl-győztes csapata lett a most nyertes New England Patriots, 25,2 éves átlagéletkorával! Brady ugyan 37 éves, de rajta kívül az idősebb generációt csak pár ember képviseli: 30 felett Wilfork, Ninkovich és Connoly van, 30 körül még pár ember, de a többi kulcsember közül például Chandler Jones, Hightower, Stork és Siliga 24 éves, Gronkowski, Vereen és Collins 25, Solder és Develin 26, McCourty és Chung 27, Edelman, Blount, Wendell és LaFell 28. Szó nincs arról, hogy egy csapat "nyugdíjas" utolsó nagy hadjárata lett volna az idei szezon... A vezér kétségtelenül más korosztály, de egyelőre nem úgy néz ki, hogy ő lenne a csapat kerékkötője.
Tom Brady a mérkőzés legértékesebb játékosa lett, ez a harmadik MVP címe Super Bowl-ban, így ebben is társrekorder lett Joe Montanával. Brady kapott egy szép piros Chevy pickupot a címért a főszponzortól, de nem sokáig tartotta meg: az autó kulcsait a hírek szerint Malcolm Butler kezébe nyomta. Azt hiszem, nem csak szép gesztus volt ez, hanem méltó elismerése annak, mit köszönhet ő maga is a fiatal játékosnak.
Megjegyzendő, hogy a bírók nem fújták szét a meccset, kevés szabálytalanságra dobtak zászlót, nem nagyon voltak vitát generáló esetek. Nagyon jó volt, hogy nem akasztották meg állandóan sárga zászlók a játékot, ami azért így is sok megszakítással zajlik- naná, így lehet reklámozni. Ez is része a bulinak, de ettől függetlenül nagyon izgalmas volt a meccs. Én nem szeretek felülni a provokációnak, amikor az európai focival állítják szembe az amerikait. Lehet jó és szórakoztató mind a kettő: én nem tagadom meg a gurulós foci nézésekor megélt óriási élményeimet se, és bevallom, az amerikaifocival is hosszú időn át barátkoztam, rá kellett érezni az ízére. Ami jó, az jó, és ez a Super Bowl nem csak a tavalyihoz képest, hanem úgy általában is az egyik legjobb meccs volt évekre visszamenően, sportágtól függetlenül.
Meg kell emlékezni az igazán látványos félidei showról is. Hogy miért pont Katy Perry léphetett fel, az most már teljesen mindegy, mert az énekesnő igazán kitett magáért. Háromszor öltözött át, egyveleget adott elő legismertebb dalaiból, és valóban jól is énekelt. Emellett pedig a különleges vetített színpad, no meg a táncosok serege határozta meg a látványt, aztán még egészen magasra is felemelték a műsor végén, szóval volt itt minden. Vicces, hogy ehhez képest a legtöbbet arról beszéltek, amikor az egyik jelenetben mögötte levő cápajelmezes táncosok elbénázták a koreográfiát, és kissé kaotikusan integettek az uszonyaikkal. Ezt is majdnem annyit elemezték, mint Wilson rossz passzát...
Nyilván Katy Perry is hozzájárult a program sikeréhez: a 49. Super Bowl lett minden idők legnézettebb televíziós műsora az Egyesült Államokban. 114,4 millió ember látta, a Patriots fordítást hozó negyedik negyed alatt volt a legmagasabb a nézettség. Minden második tévénéző a Super Bowl-t nézte, ami elképesztően magas szám- de meg kell jegyezni, ebben a hírben nincs meglepetés, mert az örökrangsorban eddig is felül voltak reprezentálva a Super Bowl-ok, a mostani a tavalyit küldte a második helyre minden idők legnézettebb műsorai között. Természetesen iszonyú sok Facebook- és Twitter-üzenet is született a mérkőzés ideje alatt, majd a drámai lezárás után.
Természetesen a meccs utóéletéhez hozzátartozik az is, hogy máris előkerült a leeresztett labdák ügye, ami még mindig árnyként vetül a Patriots sikerére. A döntőt illetően nyilván szóba sem kerülhet ez a dolog, és a vizsgálatról kiszivárgó adatok után már teljesen zavaros a helyzet. Állítólag a meccs előtti nyomásmérésről semmilyen hivatalos feljegyzés nincs, meg nem lehet mondani, melyik labda milyen nyomásból eresztett, ha eresztett egyáltalán. Azt is rebesgetik, nem 11, hanem csak egyetlen labda volt jelentősen puhább, a többi csak minimálisan volt a meghatározott szint alatt. És ezt igenis okozhatja a hőmérsékletkülönbség. Ideje lenne tisztán látni ebben a jelentőségéhez képest roppant módon felfújt ügyben!
Az pedig már maximálisan a jövőről szól, hogy hagyományosan mindig a Super Bowl-győztes hazai meccsével indul a következő szezon. Máris azt kalkulálják, a Patriots kiket fogad 2015-ben az alapszakaszban, melyik lenne a legpikánsabb összecsapás. Az NFL nem hagyja ki a ziccereket, nyilván egy érdekesebb meccset választ- szóval aligha a Tennessee Titans látogat majd az első fordulóban Foxboróba. De a Pittsburgh Steelers, a Philadelphia Steelers, vagy Rex Ryan új csapata, a Buffallo Bills már esélyesebb. Vagy esetleg kivételesen idegenben kezd a bajnok, hiszen volt már ilyenre példa- mondjuk Indianapolisban a Colts ellen. Ez sem hangzik rosszul...
Mondjuk ez még nagyon-nagyon messze van. De ilyen finálé után nagyon ki leszünk rá éhezve szeptemberre.
Utoljára kommentelt bejegyzések