Mázli, hogy okos tudósok mindig kitalálnak valami nagyon hasznosat: mostanában azt olvastam, a vörösbor olyan jó hatással van az izmokra, mint az edzés. Nyilván ha valaki egymás mellé tenné a piásokat a talponállóból meg azokat, akik hetente 3-4 alkalommal gyúrnak, nem lehetne felfedezni a különbséget...
A viccet félretéve, ilyenkor mindig felmerülhet a kérdés, lehet-e hasznos információt leszűrni az ilyen bulvárízű sztorikból? Erre nem könnyű magabiztos választ adni. Régimódi ember vagyok, műszaki végzettséggel, és szeretem látni, ha egy kijelentés mögött tények, adatok, beazonosítható szerzők vannak. (Ez például alapból kizárja a számomra érdekes információforrások közül azokat a gyűjtőoldalakat, ahol teljesen ellenőrizetlen csodamódszerekről írnak, gyakran totál ellentmondó módon. Kéz a kézben jár a keleti bölcsesség a nyugati babonákkal, meghintve egy kis fantasy-mázzal leöntött ősmagyar misztériumvilággal- ebből nem lehet értelmeset kihozni.)
Szóval amikor olvasok valamit, akkor igyekszek kritikusan szelektálni az információk között. Próbálja értelmezni az ember a megjelenteket, de ha valahol "csodamódszert" emlegetnek, akkor máris felvonom a szemöldököm. Olyan ugyanis nincs. Az is nehezen elképzelhető, hogy minden alapelv válogatás nélkül igaz minden emberre, kortól, élethelyzettől függetlenül.
Mégis vannak, amik megfontolható dolgok és szép lassan beszivároghatnak a mindennapjainkba. Az például ma már egyre elfogadottabb, hogy a feldolgozott, mesterséges ízfokozókkal ehetővé tett kaják helyett inkább a nyers alapanyagokhoz fordulnak sokan. Annak idején nyilván az erről szóló hírek is hasonló módon jelentek meg először, mint a mostani ilyen-olyan "kutatások". De egyrészt nem nehéz belátni az igazságalapot, másrészt az élet is igazolta a dolgot. Eljuthatunk oda, hogy fokozatosan csökkentjük a cukor, a só mennyiségét, odafigyelünk az étkezésre, nem iszunk cukrozott üdítőket és lám, máris megtörténik a "csoda".
Az ilyen életmódváltás pedig gyakran hozza magával azt, hogy az ember elkezd mozogni is. Kedve támad kipróbálni mozgásformákat, futócipőt vesz, otthon tornázik- végülis mindegy, a lényeg az elszántság. Összességében a mozgás és az étrend változása pedig nyilván eredményre vezet. Sokan megéltük már ezt a "csodát", amiben egyébként nincs semmi igazán különleges. Ha valakit pont egy bulvárcikk sarkall arra, hogy átgondolja értelmesen ezeket a dolgokat, akkor nekem azzal sincs bajom, ha valaki a marslakók könnyéből készült fogyasztószert reklámozza. Aki a könnyebb megoldást választja, annak a hasznos információ sem sokat segítene, mert mindig találni fog egy kifogást. Elméleti életmódváltás ugyanis nem létezik...
Szóval bátran lehetünk nyitottak minden újdonságra. Egy idő után szépen el tudod különíteni, mi az, ami biztosan hülyeség, és mi az, aminek lehet alapja. Ha máshogy nem, úgy, hogy tudod, nálad mi vált be... Nincs annál kielégítőbb eredményt adó "kutatás", aminek sikeres alanya te voltál.
Utoljára kommentelt bejegyzések