Újabb fiatal extrém sportolót ért halálos baleset, és én a magam részéről veszélyes tendenciákat érzek.

Johnny Strange alig 23 esztendős volt. Egy szárnyas ruhában akart végigsiklani a svájci Alpokban egy hegyoldal felett, de elvesztette stabilitását, és a mélybe zuhant. A merész fiatalember sokféle extrém sportot űzött, felbukkant a médiában is, jól ismert arcnak számított ebben a körben. Ám úgy fest, ezúttal túlságosan veszélyes kalandba vágott bele.

Nem ő az első manapság, aki ennyire fiatalon veszti életét valami extrém mutatvány közben. Kérdés már az is, tényleg sportról beszélünk-e, vagy ennek már több köze van a látványosságokhoz, afféle extrém cirkuszhoz? Persze a teljesítmény komoly, akármiről is van szó, csak most már az átlagosan veszélyes nem elég, hajszolni kell a rekordot, a kockázatost. Túl közel kell siklani mindenhez, túl magasról kell lesiklani- és túl fiatalon kell a csúcsra érni.

Ez a srác 12(!) évesen mászta meg az Antarktisz legmagasabb csúcsát. 17 évesen már minden kontinens legmagasabb csúcsára felért (igen, a Mount Everestre is). Olyan elképesztő dolgokat ért el, amik egy átlagembernek egy élet folyamán sem nagyon jöhetnek össze.

Ám tudjuk jól, 17 évesen senkinek nincs ahhoz meg a saját maga által megteremtett háttere, hogy rendszeresen ilyen kalandokban vehessen részt. Én elhiszem, hogy ő mászott fel a hegyre, de kellett egy család is, aki ezt az elképzelést támogatta, finanszírozta. Ott van a tizenéves srác, aki afféle sztárja lett egy közösségnek, és persze, hogy az ember itt már nem akar leállni, új és ráadásul egyre veszélyesebb kihívásokat keres. Johnny már máskor is került életveszélybe, hiszen erre tette fel az életét. 

Nem akarok beleszólni abba, ki mit vállal fel, mit vállal be. Tudom, ilyenkor szoktak születni a cikkek, hogy fájdalmas egy ilyen fiatal sportoló halála, de úgy vesztette életét, hogy azt csinálta, amit igazán szeretett, és 110 százalékon pörgött, és így inspirált másokat. Én a magam részéről azért sajnálom, hogy 23 évesen meghalt az egyébként biztos sokra hivatott srác. 

És közben olvasom a következő tinédzser kalandorok sztorijait itt-ott-amott. A nyolcezres csúcsokra járó, még csak 17 éves Matt Monizét, aki hegymászó apja kíséretében kezdett a hegyek meghódításába még gyerekfejjel. És ott volt Nepálban, amikor lavina sodort el sok embert idén áprilisban. Szerencséje volt, megúszta. És ő is kapja az elismeréseket, díjakat, amiért rekordokat döntöget legfiatalabb mászóként. És nyilván lesz utódja, akit apuka már 8-9 évesen visz magashegyi expedíciókra, hátha ő lehet majd az új rekorder- bármi áron. 

Mert aztán az ember rájön, amikor gyakorlatilag gyerekekről van szó, hogy ezek a srácok gyakran egy szülő álmát kergetik. Más 12 éveseknek azt mondják, "menj focizni a térre, de vigyázz ám, hogy el ne ess!" Ők pedig kölyökként eljutnak az Antarktiszra. És mindaz a körítés megvan, mint a felnőtt sportolóknál: média, szponzorok.

No meg a jótékonyság! A srácok betegségekre, szegénységre hívják fel a figyelmet. De komolyan vehetjük ezt olyan ember szájából, aki 17 évesen a világ valamennyi kontinensének legmagasabb csúcsára eljuthatott? Felesleges kiszámolni, mennyibe került mindez, de alighanem egy kisebb afrikai falu hosszabb ideig jólétben élne ennyiből. Ehhez képest azt láthatnák, ha egyáltalán eljutna hozzájuk a tini extrém sportoló figyelemfelhívása, hogy valaki olyan szónokol a nevükben, aki számukra elképzelhetetlen mennyiségű pénzt szór saját őrült kalandjaira. Amik ráadásul tényleg életveszélyesek.

Én személy szerint nem vagyok híve annak, hogy "mindent be kell tiltani", szóval eszem ágában sem lenne szabályozni az ilyesmit. Naná, hogy ha egy gyereknek azt mondják, átvitorlázhatja tíz évesen óceánt vagy felmászhat egy nyolcezres hegyre, lazán belevág. És ha a kedves szülő igazán ragaszkodik a rekordhoz, hiába tiltja valamelyik ország törvénye, majd megpróbálják máshol. Épp ezért ez száz százalékban arról szól, hogy aki dönthet egy gyerek sorsáról, aki rábólinthat valamire, aki finanszírozhat valamit (azaz apuka és anyuka), az gondolja át, tulajdonképpen ki is hajszolja a rekordokat és miért- és hogy mi lesz azzal, aki ebben nő fel.