Amikor elindult az új állami sportcsatorna, eltöprengtem rajta, vajon az M4 megáll-e önállóan a lábán a sok konkurrens adó mellett. Először fura ötletnek tűnt a létrehozása, hiszen bőven van sportcsatorna, aztán arra gondoltam, nyilván az állami háttér miatt sok magyar érdekeltségű sportesemény kapcsán helyzeti előnyben lesznek- mint ez kiderült a hazai focibajnokság közvetítési jogainál is.

Ám ha az M4 helyzete így egy csapásra biztosítottnak tűnik, mi van a többiekkel? Valóban érdekel minket ennyire a sport, hogy egy háztömb körüli távolbanéző verseny kedvéért is bekapcsoljuk a tévét? Legalábbis elsőre úgy festett, pár csatornának már csak ilyesmi marad, főleg a nyári holtszezonban.

Aztán elkezdtem számolgatni, milyen érdekesebb sportesemények vannak. Ott az olimpia, igaz, csak négyévente rendezik meg. A fociból van a szintén négyévente rendezett világbajnokság és EB. Copa Ameria. Nemzetközi kupák. Érdekesebb nemzeti bajnokság, mint a spanyol, angol, német. Érdektelenebb nemzeti bajnokságok, mint a holland vagy a portugál. A hazai közönség miatt érdekes magyar bajnokság. A női foci. Aztán a labdajátékok közül ott van még a kézilabda: bajnokságok, nemzetközi kupák, válogatott tornák, férfiaknál és nőknél is. Kosárlabda. Röplabda. Vízilabda.

Ha már vizes sportoknál tartunk, zajlik az úszók világbajnoksága is. Nekik van Európa-bajnokságuk, világkupasorozatuk. Hasonlóan így van ez atlétikában is, ahol minden évben sok rangos versenyt rendeznek. Ott vannak a hagyományosan népszerű sportok, mint a torna, vagy a ritmikus gimnasztika. A magyar érdekeltségek miatt népszerű lehet a vívás, a kajak-kenu, az öttusa. 

Ne feledkezzünk meg a küzdősportokról se! Ökölvívás, cselgáncs, birkózás. Sok országban űzik magas színvonalon a súlyemelést, de a kicsit hasonló erőemelés, erős ember versengés is képernyőre kerül néha. Aztán ott van a kerékpár, épp most zajlik a Tour. Ha már ilyen verseny, ne feledkezzünk meg a motorsportokról: Forma1, MotoGP, kaminonverseny, rali-vb, a tengerentúlon népszerű Indy, NASCAR is említésre érdemes.

Ha már Amerikában járunk, ne feledkezzünk meg az ott roppant látványos körítéssel menő sporteseményekről. Az amerikaifocinak már itthon is tábora van, aztán ott az NBA, az MLS, a baseball, az egyetemi amerikaifoci, az arrafelé nagyon pörgő golf. No meg a profi bokszot is ott űzik a legmagasabb szinten.

És jönnek az újféle sportok, mint az MMA, vagy a korábban csak hobbiként űzött, de mára profivá vált extrém sportok, például a szörf, a mountain bike vagy a hódeszka. Hopp, el ne feletkezzünk a téli sportokról! Hiszen van téli olimpia, azon túlmenően alpesi sí- és északi sí világkupa, vb, no meg síugrás, bob, szánkó... A felsorolás szinte végtelen, hiszen csak most jut eszembe, olyan sportok is rendszeresen képernyőre kerülnek, mint a darts. És persze az olyan mókás dolgok, mint a fehérneműs foci...

Félelmetesen hosszú lista! Az egész tévés biznisz egyik legfontosabb szelete lett a sport, óriási üzlet lett a focivébé-, Super Bowl közvetítése. Csak annyi bökkenő van, hogy ezzel együtt nagyon meg is drágultak a jogok. És a sportesemények közvetítése drága mulatság, csomó kamerával kell már adni egy közepes magyar meccset is. Stáb kell hozzá, nem is kicsi. Szóval az rendben is van, hogy lehet sporteseményből válogatni a csatornákra, de nagy kérdés, adott csatorna mennyit tud megvásárolni a valóban népszerű események jogaiból, illetve ha maga közvetít, érdemes-e nagy pénzt költeni egy-egy szűk réteget érdeklő versenyre?

Szóval ha zajlanak egész évben ilyen-olyan sportesemények, attól még elég nehéz lehet egy szerkesztő dolga egy sportcsatornánál. Tulajdonképpen a csatornák versengése is beillik a sportok közé, ahogy próbálnak lecsapni egy jogra, vagy ahogy a saját programjaikat akarják az előtérbe tolni. 

És hogy ki lesz a végén a nyertes? A válasz pofonegyszerű: a néző! Mert van választék, nem maradunk le semmi fontosról, sőt, még új sportokkal is megismerkedhetünk. Azt nem tudom, hosszú távon megmaradhat-e ennyi sportcsatorna, de amíg vannak, addig egy sportrajongó nem fog unatkozni...