Az amerikaifoci világát továbbra is lázban tartja a kérdés, az állítólagosan leengedett labdákkal manipuláló Patriots-irányító, Tom Brady eltiltását csökkentik-e? A szövevényes ügy megítélése érdekes fényben került a napokban amiatt, hogy egy másik játékos, Greg Hardy eltiltását jelentősen, 10 meccsről 4 meccsre csökkentették.
Hardy a liga egyik eredményes védőjátékosa, a Carolina Panthers színeiben igazolta tehetségét. Ám 2014-ben egy igencsak csúnya balhéba keveredett: akkori barátnője megvádolta, hogy erőszakoskodott követett el ellene, fojtogatta és megöléssel fenyegette. Az ügy viszont nem ment végig a bíróságon, mert a hölgy nem reagált egy idő után a megkeresésekre, állítólag megállapodott peren kívül a játékossal. Ha úgy tetszik, Hardy egy vaskos összeggel megvásárolta a hallgatását, így nem kellett esetlegesen súlyos ítélettel szembenéznie.
Az NFL viszont tudomást szerezve az ügyről lépett. Úgy ítélték meg, a bírósági ítélet elmaradása ellenére elegendő bizonyíték van arra, hogy a játékos családon belüli erőszakott követett el. MIvel sorozatosan voltak ilyen botrányok mostanában, és a közvélemény egyre inkább elvárja az erőszakoskodó sztárok megbüntetését is, Hardyt tíz meccsre meszelték el. A jelenleg már a Dallas Cowboys keretében levő defensive end ügyvédjének viszont sikerült jó érvet felhozni: az állítólagos cselekedet még a liga szigorításai előtt történt, tehát ilyen hosszú időre nem lehetett volna őt eltiltani. Ezek után született meg az enyhítés, ami komoly győzelem a játékosnak. A balhé idején még akár börtön is kinézhetett volna neki, veszélybe került NFL-karrierja, most pedig úgy néz ki, csak némi pénzt veszít az ügy miatt, egy év múlva talán már senki nem emlékszik rá, hogy kezet emelt egy nőre.
Ennek fényében furcsa belegondolni, a konkrét bizonyítékokkal soha alá nem támasztott labdaleengedés miatt szintén négy meccses eltiltás jár. Nagy kérdés, egy sportligának mit kell jobban szankcionálnia: egy pályán kívüli súlyos cselekményt, vagy pedig a játék szabálytalan befolyásolását? Elvileg az utóbbi az, ami közvetlenül a sporthoz kapcsolódik, de meg kell jegyezni, minden csapat él sajátos trükkökkel, ami teljesen érthető egy kiélezett versengésben. Sokra már akkor derül fény, amikor úgysem tehetnek vele semmit. Meglehet, a Patriotsnál is volt szabálytalanság; de még ha érvényben is marad az eliltás, akkor is megmarad a Super Bowl-győzelem.
A családon belüli erőszak miatti eltiltásokkal nem kellene foglalkozni, ha az ügyek eljutnának a bírásági szakaszba, de az agyonfizetett NFL-sztárok peren kívül meg tudnak egyezni a sértetettekel, így ha a liga nem büntetne, könnyen lehet, hogy soha nem lenne semmi bajuk. Legalább annyi szankció jár a börtönt megúszó sportsztároknak, hogy eltiltsák őket egy darabig.
Csak hát a liga nem nyomozóhatóság- még az NFL sem az. A labdaleeresztés vizsgálata dollármilliós nagyságrendű összegbe került, telefonokat kértek be, kihallgatások voltak, szakmai tanulmányokat írattak, és így sem sikerült cáfolhatatlan bizonyítékokat találni. A családon belüli erőszak ügyében sem veheti át a bíróság szerepét semmilyen liga elvileg, ami csak a kiszivárgott felvételek, jegyzőkönyvek alapján próbálhat intézkedni. A közvélemény nyomására most próbálnak ezzel kezdeni valamit, miközben nyilván úgy vannak vele, megpróbálnak ügyelni a pénzgyárrá vált amerikaifoci jó imázsára, és amíg ömlik a lóvé, addig felőlük azt pofoznak fel otthon a sztárok, akit akarnak.
Az alapvetően jó, hogy most már legalább nem lehet annyira egyszerűen szőnyeg alá söpörni az ilyesmit. Talán egyszer majd eljut oda az NFL is, hogy a pályán belüli és kívüli bűnöket egyaránt korrekt módon szankcionálják, de amíg a szurkoló azt érezheti, hogy egy kigyúrt sportember erőszakoskodása egy nővel elsikálható (vagy akár ennél jóval súlyosabb ügyek is), de egy marginális jelentőségű labdamanipuláció főbenjáró bűn, addig valami nincs rendben.
Utoljára kommentelt bejegyzések