A Real Madrid és az Atletico ideiglenes kizárása az átigazolásból fájdalmas lehetett volna, ám mivel a döntést felfüggesztették, most még szerződtethetnek futballistákat.
Emlékszem amikor a Barcelona kapott hasonló büntetést, volt siránkozás a sajtóban, hogy mi lesz most. Sok tragédia nem történt, nyertek pár címet ahogy szoktak. Hosszú a kispad, és az ott is elhalasztott döntés miatt előre tudták hozni a szükséges igazolásokat. És egy "meggyengült" Barcelona is könnyedén veri a kiscsapatokat, mint ahogy szoktak is időnként tartalékosan pályára lépni.
Mert ez a gyengülés virtuális. Az fájt volna, ha mondjuk azt mondja a FIFA, hogy nem léphet pályára fél évet Messi és Neymar, de az, hogy az ott levő sztárok mellé nem hozhattak még fél tucat menő játékost, nem rázta meg őket annyira. Olyan fölényben vannak anyagi szempontból a csúcsklubok, hogy ezek a virtuális büntetések még csak be se lassítják őket, nem hogy visszavetnék. Mi tartaná hát őket vissza a további szabálysértésektől?
Bármit is próbálnak legalább szavak szintjén tenni azért, hogy legyen némi esélyegyenlőség az európai fociban, valójában a pénz diktál. Igazán senkinek nem érdeke, hogy visszaessenek a legjobb csapatok, hiszen azok viszik az európai foci hírét az egész világban. Emlékszünk a kissrác történetére, aki zacskóból csinált magának Messi mezt? A világ eldugott pontjain nem helyi csapatoknak szurkolnak, hanem a Barcelonának meg a Manchester Unitednek. Így lehet aztán igazán nagy pénzt szakítani, ha Kínától Bolíviáig néhány sztárklub neve forog.
Őszintén szólva minden arra mutat, hogy egyszer majd európai szuperligát hoznak tető alá. Kicsit az amerikai major sportok világát idézhetné egy ilyen szuperbajnokság. És nyilván onnantól kezdve a pénzügyi fair play és a többi hasonló mostani erőltetett, de be nem tartható szabály értelmét vesztené, versenghetne mindenki ahogy tudna, annyi pénzzel amennyi csak belefér.
És hogy mi vesztené még értelmét? Az összes nemzeti bajnokság. Ma is érezzük, hogy súlytalanná kezd válni, mi történik egy adott hétvégén Spanyolországban, Angliában, mindenki arra vár, amikor újra indulnak a meccsek a Bajnokok Ligájában. Ma még a kiscsapatok szurkolói lelkesek, de a folyamatok már csak olyanok, hogy szép lassan meglesz a rajongók átrendeződése. Aki tiltakozik, az gondolhat arra, amit fentebb írtam a globális szurkolótáborokról, a már említett kínai Barca-fanokról. Vajon a Celta Vigónak hányan szurkolnak Ázsiában?... A pénznek nincs nemzetisége, vallása. A Real Madrid még a keresztet is eltüntette a logója tetejéről, amikor az Egyesült Arab Emirátusokban megvetette a lábát, és új szponzorokat keresett.
Ha globálissá válik az európai csúcsfoci rajongótábora, akkor bizony senkit nem fog érdekelni, hogy a kisvárosi középcsapatok szurkolói lemorzsolódnak-e. Nyilván a legfiatalabb generációba tartozó rajongók átpártolnak, hiszen sikerorientált világban élünk, és manapság könnyen beleunnak, ha a nagy kedvenc a legjobb esetben a nyolcadik helyért harcolhat. Először csak egy másik kedvencet is választanak a nagycsapatok közül, aztán utóbbi lesz a fontosabb.
A nagycsapatok vonzerejének fenntartásához pedig kell az, hogy az új, fiatal sztárok is mind a topklubokhoz kerüljenek. Ezért van az, hogy az átmeneti felfüggesztések ellenére senkinek nincs kétsége, hogy most vagy egy év múlva a Real Madrid iszonyú lóvékat fog elkölteni új arcokra. És senki nem hiszi komolyan, hogy majd megrendül a helyzetük a spanyol bajnokságban. Ugyan!
A nemzetközi fociszövetségek nagyon félnek attól, hogy igazán magukra haragítják a leghíresebb klubokat. Ez gyorsan szövetségessé tehetné még a legnagyobb riválisokat is- ha pénzről van szó, gyorsan egy nevezőre kerül a Barca és a Real. Az ütőkártya náluk van: ha egy önálló szuperligát alapítanának, pillanatok alatt megtérülne a dolog a tévés jogok értékesítésével. És ugyan a FIFA vagy az UEFA fenyegetőzhet azzal, hogy kihagyja őket a nemzeti ligákból, de azzal jó eséllyel saját magukat lőnék lábon, hiszen többé az ő rendezvényeiken nem lennének ott a legnagyobb sztárok. Szóval amikor felmerül, miért nem tartatják be a szabályokat erélyesebben és miért vannak egyenlőbbek az egyenlők közt, ennyi az ok. És bármi történik is a jövőben, egyre inkább a pénz lesz a szervezőerő, nem pedig a sport szent eszménye. Azért lehet lelkesedni ingyen is...
Utoljára kommentelt bejegyzések