Eltűnhet a Barcelona a spanyol bajnokságból, ha függetlenné válna Katalónia? Ezúttal a politika szólhat bele a sportba, és nagy kérdés, mi az igazán fontos.

Innen nézve nem láthatunk bele igazán a spanyolországi helyzetbe. Annak idején nem is nagyon tanultunk arról, mekkora különbségek vannak a tartományok között, mennyire nem egységes országról beszélünk. Talán a baszkok elszakadási törekvéseiről hallottunk, elsősorban a terrorizmus kapcsán, de a magamfajta sportrajongónak inkább a Primera Division izgalmai voltak érdekesek, ahol megfért egymás mellett a Real Madrid, a Barcelona, az Athletic Bilbao...

Ám változnak az idők, és ahogy máshol is, úgy Spanyolországban is fontos témává vált a függetlenség. Bár nemrég Skóciában úgy döntöttek a szavazók, hogy országuk ne váljon önállóvá, de ha el is szakadtak volna, skót bajnokság eddig is létezett. A spanyoloknál viszont más a szituáció.

Hirtelen nagyon fontossá válik az, hogy melyik csapat katalán és melyik spanyol. Ha Katalónia független ország lenne, nyilván megkérdőjeleződne, a Barcelona szerepelhetne-e a Primera Divisionban. Jelen szabályok szerint csak Andorra csapatai szerepelhetnek a spanyol ligában a spanyolokon kívül, de nyilván a szabályok átírhatók- feltéve, hogy ragaszkodnak egymás társaságához az érintett csapatok. 

Azt lehet tudni, hogy a Barcelona csapattagjai között is akadnak olyanok, akik a szurkolókkal együtt az elszakadás pártján állnak. Sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy a foci néha jóval több annál, mint pár fickó labdakergetése: bizonyos helyeken messze túlnő egy-egy meccs jelentősége a számszerű eredménye. A Barcelona szinte egyet jelent a katalán identitással, annak idején a szurkolás tüntetés volt a függetlenség mellett.

Manapság már nem lehet erővel egyben tartani az országot, más idők járnak. A függetlenséget békés, jogilag rendezett úton is el lehet érni, még ha a spanyolok próbálják is gáncsolni a folyamatot. Én azt gondolom, ha a katalánok többsége az elszakadásra szavaz, akkor előbb-utóbb el is érik azt. És ennek jelentősége mégiscsak nagyobb a fociénál, ezért támogatják a Barcelona sztárjai is. Ha kimaradnak a spanyol bajnokságból, az sem számít annyit, mint az önállóság.

És az elemzők elfeledkeznek arról, hogy minden bizonnyal nem csak a katalánok érdeke lenne a rendszeres rangadók megrendezése, hanem a spanyoloké is. Most még lehet keménykedni, sporttörvényre hivatkozni, aztán ha netán megtörténne a szétválás, villámgyorsan találnak jogi utat a jelen helyzet fenntartására. Ugyanis az lehet, hogy a Barcelona sok pénzt veszítene, amennyiben egy gyengécske katalán bajnokságban játszana hétről hétre, de a Primera Division közvetítési jogai is kevesebbet érnének a Barca-Real rangadók nélkül. Ráadásul az igazi nagy pénz a Bajnokok ligájában van, és megtippelhető, hány alkalommal fordulhatna elő, hogy a katalán ligát ne a Barcelona képviselje ez európai mezőnyben... Nekik gyakorlatilag teljesen garantálttá válhatna a részvételük a legjobbak közt. Meglehet, születik egy új európai ország, de a Barcelona biztosan nem fog eltűnni az európai foci élvonalából, ezt garantálom. Lesz megoldás a problémára, így ezt nem befolyásolja majd egy esetleges népszavazás eredménye.

A Barcelona mindenesetre már voksolt, amióta az egyik mezgarnitúrájukon a katalán színeket viselik. Szóval hiába vész a múlt ködébe a Franco-diktatúra időszaka, a foci ma is több, mint sport. És a hatás kölcsönös: néha a politika szól bele a sportéletbe, néha viszont a focisták lesznek egy-egy változás élharcosai, és népszerűségük miatt sokak véleményét befolyásolják. Izgalmas dolgok előtt állunk, a pályán és a pályán kívül is...