Muhammad Ali halála után sorban jelentek meg az egykori nehézsúlyú bajnokot méltató cikkek, és persze kissé amerikaias módon dobálóztak a minden idők legjobbja minősítéssel. Igazságos ez?
Azt gondolom, érdemes meghagyni az ilyen dolgokat a mindig mindent felnagyító tengerentúli sajtónak. Még a nehézsúlyban sem egyszerű megmondani, ki volt a legnagyobb bokszoló, hiszen azért a legendás Joe Louis mellett is szól egy-két érv- például az, hogy 12 éven át védte meg címét. Vagy ha a teljes profi történelmet nézzük, elég sokan akadnak, akik szerint Sugar Ray Robinson volt a legjobb súlycsoportoktól függetlenül. És az amatőrök közt pedig voltak olyan remek sportolók, mint Papp László vagy Teofilo Stevenson...
Szóval a boksz történelme (ami a sportágak közül igen hosszúra nyúlik vissza) bővelkedik nagyformátumú, keményöklű sztárokban. Hogy miért pont Ali az, aki egyből beugrik? Nos, le kell szögezni, hogy tényleg elképszetően jó bokszoló volt, amatőrként olimpiai bajnok, profiként sokszoros nehézsúlyú címvédő, ráadásul úgy, hogy három évre eltiltották karrierje legjobb időszakában, mert nem ment Vietnamba harcolni. Szóval tényleg ott van a neve a sportág legnagyobb alakjai közt, és ha lenne értelme ennek a címnek, a minden idők legjobbja minősítésre is esélyes lehetne.
Ám meg kell jegyezni, nagy sikerei egybeestek azzal az időszakkal, amikor a sport egyre inkább globális üzletté vált, és a televízió révén a világ minden részén milliók követhették azt. Joe Louis-t a negyvenes években még csak Amerikában ismerhették a tömegek, Aliért viszont már mindenhol rajongtak. Amikor kissrácként apám a nagy bokszolókról mesélt, Alira mindig kitért, hiszen őt már láthattuk, nézhettük archív felvételeken, ő már a számára is ikon volt.
Aztán a kilencvenes években jött Tyson, akinek kisiklott a karrierje, majd a profiboksz egész világa furcsa lett. Szaporodtak a világszervezetek, azt se lehetett tudni, épp három, négy vagy öt bajnok van egy súlycsoportban, a gondos ellenfélválasztással éveken át csúcson tartottak középszerű bokszolókat, tehát esély sem volt arra, hogy kiemelkedjen egy igazi legenda. Nem kérnék egy pofont egyik Klicskótól sem, de azt hiszem, sose fogjuk őket Alival (vagy Robinsonnal, Marcianóval, Loius-szal) egy szinten emlegetni.
Ali legendájához bezzeg hozzátartozik a világhírnév mellett az is, hogy ő bizony ringbe szállt a korszak legjobbjai ellen - Liston, Frazier, Foreman, Patterson, Norton, Holmes, micsoda névsor! Az ő klasszikus meccseit ma is érdemes elővenni, megnézni, mert sok más sportággal szemben az ökölvívásban (pont ez a szép benne!) messze nem jellemző az, hogy durván meghaladja a régiek teljesítményét a maiaké. Sőt, ha választanom kéne, inkább nézem újra a Thilla in Manilát, mint a legutóbbi világbajnoki címmeccset.
Szóval az is támogatná a minden idők legjobbja címért folytatott versengésben Alit, hogy bátran emlegethető együtt a maiakkal. De ettől még ez egy elméleti cím. Ráadásul Ali nem csak a ringben, hanem azon kívül is karakteres ember volt. A meccsek felvezetésekor állandóan kereste a feltűnési lehetőséget, nagyképű nyilatkozataira sokan emlékeznek. Másrészt magánéletében polgárjogi aktivistaként, jó ügyek támogatójaként is ismert volt, mint ahogy méltósággal viselte a Parkinson-kórt is.
Szóval több volt, mint egy bokszoló a sok közül, és annak sincs értelme, hogy boncolgassuk, hol a helye egy elméleti rangsorban- igazi legenda volt, s aki eléri ezt, annak a teljesítményét már nem egy maroknyi firkásznak, bloggernek, okoskodónak kell megítélnie.
Utoljára kommentelt bejegyzések