Bevallom, kicsit fáraszt, hogy most már mindenki szakértője a Hosszú Katinka-ügynek. A tízmillió futballedző országából a tízmillió úszókapitányé leszünk?

Szóltam-e hozzá én is a témához? Naná. De van egy pont, amin túl azért az élsportba nem nagyon lehet beleszólni. Hosszú Katinka sokszoros világbajnok egy olyan sportágban, amit nem csak egy maroknyi országban űznek, hanem szerte a világban, ráadásul a legnagyobb sportnemzetekben kiemeltnek számít. Amerikai, orosz, német, kínai riválisokkal szemben nyeri magát degeszre egy magyar lány, és ez nem akármilyen teljesítmény.

Meg kell jegyezni, a tinédzserként sztárrá váló sportolókkal szemben (ilyen volt például Egerszegi Krisztina) Hosszú Katinka most, 26 évesen ért el a csúcsra. És az biztos, hogy ebben komoly része van az időnként szidott férj-edzőnek, mert Shane Tusup irányította az edzéseit az utóbbi években. Katinka az első olimpiája idején készült itthon, nem ért el túl nagy eredményeket, talán maguk a hazai úszószakemberek sem vártak tőle túl sokat. A tengerentúlon lett belőle neves versenyző.

Akik ma azzal vádolják, hogy az egész műbalhé csak arról szól, hogy a jövőben amerikai színekben versenyezzen, elfelejtik, hogy régesrég országot válthatott volna, amikor itthon igazán nem is számoltak vele. Akkor persze lenne sírdogálás, hogy veszthettünk el egy ilyen tehetséget. Ám Katinka magyar színekben versenyez mindmáig! Tehát mielőtt olyannal vádolná bárki, amit még meg sem tett, köszönjük meg azt, amit eddig elért.

És eközben más pletykák meg arról szólnak, szó nincs az országváltásról, épp hogy Shane Tusup akarja a saját képére formálni a magyar úszósportot. Na most akkor faképnél akarnak hagyni minket vagy pont ellenkezőleg, át akarják venni nálunk az uralmat? 

Jönnek a kárhoztatások, mennyi pénzt kap támogatásként Katinka. Hát az az igazság, amennyit manapság az állam az élsportra fordít, egy többszörös világbajnok, komoly olimpiai éremesélyes versenyzőnek jutó támogatás is eltörpül a pénzek rengetegében. Nem kevés pénzzel kitömött szövetség azzal szembesül, hogy még az olimpiai részvételt se sikerült kiharcolni, éremről szó se essék- például mesélhetnének erről az érzésről a kézilabdások. És ha Katinka néhány millióját összevetjük a foci milliárdjaival, megint elgondolkodhatunk rajta, mi érheti meg jobban.

Aki bele akar szólni, hogy edz Katinka, inkább először ossza az észt a focipályák mellett. El lehet menni Felcsútra, számon kérni az Akadémián, hol vannak a saját nevelésű tehetségek a csapatból? Ott én is elég felkészültnek érezném magam, hogy kezembe vegyem az edzések irányítását, mert ezt az "eredményt" én is képes lennék felmutatni. De világbajnok úszót senkiből nem tudnék csinálni.

Nálunk persze mind jobban tudunk mindent. Olvastam puffogást, mi az, hogy Katinka nem indul az országos bajnokságon. Pech, hogy a kvótákat nem az OB-n kell kiharcolni. Az meg nonszensz érv, hogy az Egyesült Államokban kötelező a részvétel az olimpia előtt. Na és? Minden ország máshogy válogat. Semmilyen szinten nem számít itt, hogy ott előírják-e a részvételt vagy sem. Igazság szerint az amerikai szurkolók sem azt tartják számon, ki győzött a válogatón, az a kérdés, ki nyer az olimpián. 

Mint ahogy vicces azon elmélkedni, mit engedhet meg magának egy sportoló. Szerintem amíg nem sért törvényt, nagyjából mindent- nem azt mondom, ezzel egyetértek, én csak azt mondom, ilyen most a világ. A sztársportolók egészen külön kasztba kerültek. Olvastam valahol, hogy Messi sem lehetne válogatott, ha beszólna a szövetségi kapitánynak. Két kérdésem lenne! Ki veszítene többet, a szurkoló vagy Messi, ha a legnagyobb kedvenc nem lépne a pályára az argentin színeket képviselne? A másik: tudja valaki, ki az argentin válogatott szövetségi kapitánya? 

Vajon ha a szurkolónak választania kellene, ki mellé áll, Messinek adna igazat, vagy a kapitánynak? (Aki egyébként Gerardo Martino- megnéztem a Wikipédián...) Szerintem ez költői kérdés.