Vicces a futballedzőkről (és úgy általában az edzőkről) szóló okoskodásokat olvasni. Persze, mindenkinek lehet véleménye, de a sport logikája nem olyan egyszerű, hogy elegáns úriember egyenlő a jó edzővel, handabandázó, üvöltöző vadember pedig tuti bukás.
Egyszerűen ez nem így működik. Az nyilvánvaló, hogy nem minden edző sikeres minden egyes csapatánál, és az is nyilvánvaló, hogy bizonyos alap adottságok nagyjából el is döntik, mi a maximum elérhető eredmény. Guardiola jó szakember, de azzal a pénzzel és játékoskerettel ami a Bayern Münchennél van, én is dobogóra tudnám őket vezetni, náluk nem ez a szint, nem ez a mérce. Ilyen szempontból Alex Ferguson nagy sikereinek sora sem a manchesteri években kezdődött, hanem jóval korábban, amikor a Celtic és a Rangers uralta skót focivilágban az Aberdeent három bajnoki és négy kupagyőzelem mellett egy KEK-győzelemig vezette. Ez óriási teljesítmény volt!
És két teljesen eltérő karakterű edzőről van szó, akik egészen más habitussal dolgoznak, dolgoztak. Ott vannak az olyan edzők, akik állandóan kivívják az odafigyelést magukra, Mourinho tipikusan közéjük tartozik, míg mások, például Carlo Ancelotti sokkal ritkábban vannak a reflektorfényben- utóbbi azért szép csendben nyert pár elit bajnokságot, Bajnokok Ligáját, most vasárnap a harmadik ilyen trófeát gyűjtheti be a Real Madrid élén.
A régi nagy edzők között is sokféle típus volt, például az inkább hajcsárként ismert, de középszerű csapatból is sikeres gárdát kovácsolni képes Max Merkel, vagy a taktikai szempontból újítónak számító, és lélektani felkészítésre nagy súlyt fektető Helenio Herrera egészen más szemléletű szakember volt.
Utólag a megítélés kulcsa viszont elsősorban az eredményesség. Aki több trófeát gyűjt be, az nyilván valamihez ért. És ezt mindenkinél abban a közegben kell megítélni, ahol dolgozik. Ezért tartom megmosolyogtatónak, amikor Pintér Attilát kezdik ki ezért-azért. Tegye fel a kezét az, akit meglepett a habitusa a válogatott élén! Nyilván csak azok jelentkeznek, akik nem követik a magyar foci hétköznapjait.
Pinyő ilyen volt mindig, ilyen is marad szerintem, de nála is igaz, hogy a munkáját az eredmények tudják majd igazolni. Két csapattal nyert bajnoki címet, kupát pedig még a Sopronnal is, tehát azt kell mondjam, szimpátiától függetlenül letette már a névjegyét a magyar fociban. A válogatott eredményessége sem elsősorban az ő zsenialitásáról vagy kudarcáról szól majd, hanem a játékosanyag milyenségéről. De a jelen keretből is lehet kicsit többet vagy kicsit kevesebbet kihozni, és ha neki sikerül csapatot csinálni, akkor mégiscsak ért a szakmájához. Ezt viszont én sose barátságos meccseken mérem le- ősztől jönnek a selejtezők, majd akkor megmutathatja, hogy irányítja a válogatottat. És én is majd akkor, pár meccs után mondok ítéletet felette szurkolóként. Addig meghagyom ezt azoknak, akiknek igazán úgysem a foci számít...
Utoljára kommentelt bejegyzések